1 den 6 e 6 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Metal Çöp Konteyneri ve Modelleri

Metal çöp konteyneri, iç ve dış mekânlarda kullanılabilen evsel atıkları saklamaya imkân tanır. Saklanacak atıkların katı atık olması gerekir. Ayrıca saklama işi sadece geçici bir süreyle gerçekleştirilebilir. Belirli bir sürenin ardından saklanan evsel katı atıkların uygun yöntemlerle toplanması gerekir.

Tıbbi atık ve sıvı atık gibi diğer atık türleri için uygun konteynerlerin kullanılması gerekir. Metal çöp konteynerleri bu atıkların saklanması için uygun değildir. Bu nedenle konteyner seçimi yapılırken atık türü önemli bir rol oynar.


Metal Çöp Konteyneri Modelleri

Metalden üretilen konteyner modelleri boyutlarına göre farklılık gösterir. Ayrıca metal malzemeden yapılan galvanizli çöp konteyneri, sıcak daldırma çöp konteyneri ve plastik kapaklı galvanize çöp kutusu modelleri de bulunur. Sıcak galvanizli konteynerler, aşınmaya karşı dirençli olacak şekilde metal kaplama uygulaması olarak adlandırılır. Demir veya çelik ürünün sıcak daldırma yöntemiyle galvaniz olarak adlandırılan çinko ile kaplanması sonucu elde edilir.

Bunun yanı sıra tekerlekli ve tekerleksiz olmak üzere iki farklı model de bulmak mümkündür Tekerli modeller, konteynerin bir yerden başka bir yere kolay bir şekilde taşınmasına izin verir. Bunun yanında tekerleksiz olan modeller, sabit kullanım için tercih edilir.

Büyük metal çöp konteynerleri modellerini hacimlerine göre sınıflandırmak mümkün olur. En küçük metal konteyner 120 litre hacme sahiptir. Sırasıyla 200 litre, 240 litre, 400 litre, 800 litre ve 1100 litre hacme sahip modeller de satışa sunulur. Genellikle en yaygın olarak 400 litre ve 800 litre olan modeller kullanılır.

Ürünler kapaklı olarak satılır. Ürünün kapağı metal ve plastik olarak tasarlanabilir. Hem metal hem de plastik kapaklar ürüne monte şekilde sunulur. Ancak istek halinde özel üretim gerçekleştirmek mümkün olur.


İmalat Aşamaları 

Metal çöp konteynerleri imalatçıları Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunur. İmalatçılar, konteyneri modeline uygun bir şekilde üretim işlemini gerçekleştirir. Tüm konteynerler, uygun gövde kalınlığı, kapak kalınlığı, taşıyıcı, kapak modeli ve tekerlek sayısına göre üretilir. Sıcak daldırma ile üretilen modellerde, konteyner üretiminden ve gerekli kaynak işlemlerinin tamamlanmasından sonra tüm ürün daldırma yöntemiyle kaplanır. Galvanizli çöp kovaları modellerinde de benzer bir işlem gerçekleştirilir.

Metal konteyneri imalatı sırasında kullanım alanı dikkate alınır. Örneğin dış mekan kullanımında ayaklı ve tekerlekli modeller tercih edilir. Tekerli modellerde bulunan dört tekerlekten biri fren görevi görür. Böylece konteyner, güvenli bir şekilde çöp arabasına yüklenerek boşaltılabilir.


Metal Konteyner Nasıl Seçilir? 

Metal konteyner seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur. Öncelikle konteynerin kullanım yeri dikkate alınmalıdır. İç mekan kullanımı için daha küçük modeller tercih edilebilir. Ayrıca aşınmaya neden olacak dış faktörler daha az olduğu için galvanize olmayan modeller de tercih edilebilir. Dış mekan kullanımında ise daha büyük olan 800 litre ve 1100 litre olan konteyner modelleri tercih edilebilir. Ayrıca dış mekan kullanımında aşındırıcı faktörlere dayanıklı olan galvanizli ve sıcak daldırma modellerin tercih edilmesi gerekebilir.

Kullanım yerinin yanı sıra kullanım amacı da ele alınmalıdır. Aşağıda yer alan metal konteynerin kullanım alanlarına göre en uygun konteyner tercihi yapılabilir. Metal çöp konteyneri fiyatları, seçilecek ürünün özelliklerine göre farklılık gösterir. Konteynerin hacmi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Aynı zamanda galvanize kaplı modellerin de fiyatları daha yüksek olabilir. 1100 litre konteyner ve 400 litre konteynerler arasında fiyat farkı bulunur. Ancak konteynerler oldukça dayanıklı olduğu için uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.


Metalden Üretilen Konteynerlerin Kullanım Alanları

Konteynerler farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bu konteynerler genellikle evsel atıkların kısa süreli olarak saklanması için kullanılır. Birçok belediye, evlerdeki atıkların atılması için bu konteynerleri sokaklarda kullanır. Daha sonra sokaklarda yer alan metal konteynerler, özel çöp arabaları tarafından toplanır. Sokaklarda kullanılan metal konteynerler, çöp toplama kamyonlarına uygun olacak şekilde kaldırma kollarına sahiptir.

Bunun yanı sıra apartmanlarda atıkları geçici süreyle depolamak için daha küçük olan metal konteyner modelleri de kullanılır. İşyerlerinde de metal çöp konteynerlerinin modelleri kullanılır. Bu konteynerlerin asıl amacı, oluşacak kokunun ve hijyenik olmayan koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle metal kapaklı olan modeller sıklıkla hem iç hem de dış mekan kullanımı için tercih edilir.